RO HU DE
Kategóriák
2024. április. 20.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Igehelyek:
Én vagyok az élet kenyere. Aki hozzám jön, nem éhezik többé; és aki bennem hisz, nem szomjazik sohasem. Jn 6,30-35

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Élet a hitben:
Amit a boldoggá avatással kapcsolatban tudni kell
2011. 06. 21.     

Sajtótájékoztatót tartottak június 21-én a Szatmári Római Katolikus Püspöki Palota Konferenciatermében a július 3-i boldoggá avatással kapcsolatban.

 

Sajtótájékoztatóra hívták össze az írott és elektronikus, helyi, regionális és országos sajtó képviselőit kedden a Püspöki Palota konferenciatermében, hogy mindenkit informáljanak a közelgő boldoggá avatás kapcsán eddig lezajlott, jelenleg futó, és ezután következő eseményekről. Ft. Dr. Hankovszky Ferenc püspöki helynök, a boldoggá avatást előkészítő szakmai csapat vezetője a jelenlevő újságíróknak röviden beszélt Scheffler Jánosról - érintve életének főbb állomásait -, tisztázta a boldoggá avatás és szentté avatás fogalmait, bemutatta az eddigi programokat, a boldoggá avatásig soron következő eseményeket, majd feltárta a július 3-i ünnepség részleteit.

A sajtótájékoztatón elhangzott szöveget alaább teljes terjedelmében olvashatják:

Ft. Dr. Hankovszky Ferenc:

"Szeretettel köszöntöm a Sajtó tisztelt képviselőit tájékoztatónkon, melyet a közelgő boldoggá avatás kapcsán tartunk abból a célból, hogy felvilágosítást adjunk a következő napok eseményeiről, valamint a július 3-i történésekről.

(Scheffler Jánosról) Mindenek előtt azonban engedjék meg, hogy pár szóban Scheffler János vértanú püspökről beszéljek. Szatmár nagy püspöke 1887-ben született, tízgyermekes zsellér család sarjaként. A Szatmárnémeti katolikus gimnáziumban, a Pázmány Péter Tudományegyetemen, majd felszentelése után Rómában, a Gregorianán tanult, a kánonjog doktora lett. Kiváló szellemi képességű, mindvégig színjeles tanuló. Segédlelkész Csomaközön és Ungváron. 1920-ban újjászervezte és vezette a Szatmári Katolikus Főgimnáziumot. Püspöke rövidesen teológiai tanárrá nevezte ki. Egyházjogot és egyháztörténelmet tanított. A teológia kispapjainak lelki vezetője. A szatmár-nagyváradi egyházmegyék egyesítése után rábízták a közös teológia és szeminárium megszervezését. 1940-ben a Kolozsvári Tudományegyetem egyházjogi tanszékének rendes tanárává nevezték ki. 1942-től a szatmári egyházmegye megyéspüspöke. Egyházmegyéjében kisszemináriumok létesítését tervezte Szatmárnémetiben, Nagykárolyban és Ungváron. Egész életútján végigkísérte szociális érzékenysége, az elnyomottak és az üldözöttek védelme. Amikor 1950-ben szembeszegült a romániai katolikus egyházat a pápától elszakítani akaró kommunista törekvésekkel, kényszerlakhelyre vitték, majd letartóztatták. Jilava börtönében halt meg 1952. december 6-án. Jeltelen sírba temették, de a börtön ortodox lelkésze megjegyezte a sír helyét, és 1965 őszén Galambos Ferenc nagyprépost (akkor még segédlelkész) titokban menekítette haza földi maradványait, melyek 2011. június 17-ig a Székesegyház Kriptájában nyugodtak.

 

Lelki életének fő célkitűzése az igazi felebaráti szeretet megvalósítása volt. Azt vallotta, hogy a szeretet próbája, mértéke, fokozója a másokért hozott áldozat. Ezért akart vezeklő, engesztelő lélekké válni. Élete minden szakaszában hangoztatott célja volt: Isten akaratának keresése, felismerése és teljesítése.

Ezt az akaratot teljesítette akkor is, amikor életét áldozta Istenért és az egyházért, vértanú halált halt. Boldoggá avatási eljárásának megindítását már Reizer Pál püspök kezdeményezte a papok és hívek kérésére (a változásokig nem volt lehetőség az adatgyűjtésre). Az ügy posztulátorává P. Szőke János szalézi szerzetest nevezte ki, majd kérte a Szentté Avatási Kongregáció engedélyét az eljárás megindításához. Reizer Pál püspök kinevezte az Egyházmegyei Bíróságot, amely az egyházi előírásoknak megfelelően elvégezte a tanúkihallgatásokat, összegyűjtötte és a szabályoknak megfelelően, rendezte a per anyagát. Az ügyiratcsomót 1996. december 5-én adták át hivatalosan a Szentté Avatási Kongregációnak. Rómában 2002-ben elkészült a Positio. A Relátor pozitív következtetése: „Elegendő bizonyíték a vértanúság tényéhez; érett a boldoggá avatásra."

XVI. Benedek pápa 2010. július 1-én jóváhagyta az Angelo Amato érsek - a Szenttéavatási Ügyek Kongregációjának prefektusa - által bemutatott boldoggáavatási dekrétumot. Ettől a momentumtól kezdődően a Szatmári Egyházmegye megkezdhette a felkészülést a boldoggá avatásra.

(A boldoggá avatás fogalma) De mit is jelent a boldoggá avatás? Latin nevén beatificatio, jelenti azt az aktust, amelyen keresztül a pápa, hosszú vizsgálódás után - amelyeket egy egyházmegyében vagy kisebb közösségben végeztek el -  egy elhunyt katolikus személlyel kapcsolatban, az erre létrehozott Kongregáción keresztül megállapítja, hogy vértanú halált halt, vagy pedig erényeket gyakorolt hősies módon, ami által kiérdemelte mások különös tiszteletét, és megkapja a boldog elnevezést. A boldognak való elismerés és kihirdetés engedélyt ad arra, hogy egy egyházmegye, vagy kisebb csoportok különösképpen tisztelhessék az illető elhunyt  személyt.

A boldoggá avatás nem régi keletű eljárás, de úgy tekintendő mint az első lépés, amely a szentté avatáshoz vezethet.

A szentté avatás latin neve canonizatio, egy aktus amelyen keresztül a pápa különféle formában és ünnepélyesen kijelenti, hogy egy katolikus keresztény, a halála után biztos módon a megdicsőült szentek  seregébe került, ezért az egész egyház kérheti a közbenjárását mégpedig nyilvános módon. A szentté avatott személy egyben felkerül a szenteket tartalmazó hivatalos listára. A szentté avatáshoz ugyanakkor feltétlenül szükséges a csoda.

 

(Mi történt eddig?) A Szatmári Egyházmegye tehát boldoggá avatásra készül, ebbe a felkészülésbe pedig a híveket is meghívta, amikor már tavaly, Kálmándon, a Nagykárolyi Főesperesség szervezésében a püspök halálának évfordulóján - december 6-án - megtartották az első zarándoklattal egybekötött szentmisét. Ezek a zarándoklattal egybekötött ünnepi szentmisék aztán folytatódtak Nagykárolyban, újból Kálmándon, majd Nagymajtényban. Csak a fontosabb programokat tekintve, január 16-án megnyílt a Scheffler János személyes tárgyaiból összeállított kiállítás a Püspöki Palota dísztermében (ez a kiállítás nemrég átkerült a szatmárnémeti Székesegyházból nyíló Scheffler-emlékszobába), „Hűség és áldozat" címmel május 6-án román nyelvű szimpóziumot tartottunk Scheffler János életéről és vértanúságáról a Dinu Lipatti filharmóniában, június 11-én pedig a magyar nyelvű szimpózium keretében, a püspök életét bemutató előadás mellett két könyvet is bemutattunk, valamint levetítettük a boldoggá avatásra elkészült „Estote perfecti, estote perfectores" című filmet. Említettem a két könyvet, a boldoggá avatásra kiadtuk a Scheffler János vállalt vértanúságát bemutató könyvet - ezt Dr. Bura László írta „Boldog Scheffler János" címmel, valamint megjelent a Püspök által írt, a sváb őshazában, valamint chicagoi eukarisztikus kongresszuson tett látogatásáról szóló útirajz, melynek címe: „Szatmártól Chicagóig - Barangolásaim a szatmári svábok őshazájában".

Adventben és Nagyböjtben az egyházmegye minden plébániáján tartottak triduumot a boldoggá avatásra készülve; az esperességi napok idén Scheffler Jánosról is szóltak; a Püspökség irodái saját rendezvényeiket - így ifjúsági, felnőtt-, vagy kórházpasztorációs rendezvényeket - is igazították a nagy eseményhez; valamint számos helyen tartottak a plébániák szentségimádásokat, megemlékező szentmiséket. Az egyházmegye papjai rekollekciós napokon készítették lelküket külön, a beatifikáció eseményére.

Mindemellett nem csak a Szatmári Egyházmegye teljes területén, de a környező területeken is, így az egykor az egyházmgyéhez tartozó Mátészalkán és Munkácson is készültek/készülnek a boldoggá avatásra - részt vesznek majd az ünnepségen is.


(Mi történik ezután?) Ezzel a jelenbe érkeztünk, tekintsük át közösen az önök számára talán érdekesebb információkat: mi történik ezután a boldoggá avatással kapcsolatban?

Június 24-én, ezen a héten pénteken veszi kezdetét a Jézus Szíve Kilenced, amely minden évben megelőzi  a Jézus Szíve Búcsút. Kilenc napon keresztül, este hét órás kezdési időpontokkal felkészítő szentmisék lesznek a szatmárnémeti Székesegyházban, melyek ez alkalommal természetsesen a boldoggá avatás aktualitásában kerülnek megrendezésre.

A kilenced szentmiséit idén is különböző témákkal tartják majd, így pénteken Sorsközösségvállalás címmel Ft. Dr. Hankovszky Ferenc püspöki helynök tart szentbeszédet, szombaton Derűsen az élet útján témában Ft. Dr. Tempfli Imre, vasárnap A kegyelem folyamában gondolattól kiindulva Ft. Láng Pál, hétfőn Hit a Gondviselésben címmel Ft. Heidelsperger István, kedden Isten arcát látni másokban témával Ft. Ilyés Csaba, szerdán Bűnbánó lelkület témával Ft. Merlás Tibor, csütörtökön Szívvel gondolkodni cím alatt Ft. Szinovácz György, pénteken délelőtt kilenc órától A szeretet szolgálatában témában Ft. Kirner Ferenc, délután hét órától Testvéribb közösséget építeni gondolattal Ft. Bohán Béla SJ, míg szombaton este hét órától Megbocsátó szelleme címmel Ft. Reszler Mihály szentbeszédével zárul a sorozat.

A kilenced szentmiséi közül ki kell emelni az elsőt, amelyen Nm. Ft. Schönberger Jenő püspök megszenteli a Scheffler János földi maradványainak készített új síremléket - a kriptából ugyanis június 17-én felhozták és a Székesegyház jobboldali mellékoltárjánál helyezték el a vértanú püspök 1965-ben hazahozott csontjait. A Jézus Szíve kilenced július 2-i utolsó szentmiséjét pedig vesperás zárja, amely sajátos zsoltáros jellegével készít majd lelkiekben a boldoggá avatás eseményére. Az este hét órától bemutatásra kerülő szentmise után szombatról-vasárnapra egész éjjel nyitvatart a Székesegyház, hiszen reggelig tartó szentségimádás lesz a plébániai és lelkiségi csoportok (nagykárolyi Kalazanci Szent József plébánia közössége, nagykárolyi Szentlélek plébánia közössége, kálmándi Szent Anna plébánia közössége, csomaközi Szent István Király plébánia közössége, szaniszlói Kisboldogasszony plébánia közössége, erdődi Nagyboldogasszony plébánia közössége, a szatmárnémeti Kálvária templom román közössége, Szent Család plébánia közössége, a Hildegárda plébánia közössége, a Székesegyház plébánia közössége, a nagybányai Szentháromság plébánia közössége, a batizi nőszövetség, a mezőfényi Szent Mihály plébánia közössége, a Székesegyház Mária Légiója) részvételével, amelyek egymást váltva imádkoznak reggelig, de a Székesegyházba érkeznek imára az időközben - így éjszaka, hajnalban, vagy kora reggel - megérkező zarándokcsoportok is.


(Mi történik július 3-án?) Részvételi szándékukat a Szatmári Egyházmegye minden részéről, Románia minden katolikus egyházmegyéjéből, Magyarország számos egyházmegyéjéből, Ukrajna, Ausztria, Németország, Olaszország számos pontjáról jelezték csoportok, de a világ sok részéből érkeznek majd egyénileg is katolikusok, hiszen ez egy világraszóló esemény. A Szatmári Egyházmegye aktualitásban maradva, például Kálmándról és Nagybányáról július 2-án, szombaton gyalogos zarándoklat indul Szatmárnémetibe, a boldoggá avatásra - ők is reggel érkeznek majd.

Július 3-át tekintve: hozzávetőlegesen húszezer embert várunk a 10 órától kezdődő ünnepségre, melyre a Székesegyház előtti téren kerül majd sor. A boldoggá avatási szertartás az ünnepség elején történik, majd szentmisével folytatódik a program. A boldoggá avatás részeként Angelo Amato bíboros, a Szenttéavatási Ügyek Kongregációjának prefektusa felolvassa a Szentatya levelét, ezt követően leplezik le Scheffler János arcképét. A vértanú püspök életét P. Szőke János budapesti szalézi atya, a boldoggá avatási kérelem posztulátora ismerteti, majd Em. Erdő Péter bíboros celebrál szentmisét.

 

Az említettek mellett a boldoggá avatáson részt vesz Francisco Javier Lozano apostoli nuncius, Jakubinyi György gyulafehérvári érsek, Ioan Robu bukaresti érsek, Ternyák Csaba egri érsek, Lucian Mureşan Fogaras-Gyulafehérvári görög-katolikus nagyérsek, mitropolita, valamint Románia római- és görög-katolikus egyházmegyéinek püspökei, számos magyarországi, és külföldi püspök (Munkács - Ukrajna, Szabadka - Szerbia, és Nagyszombat - Szlovákia). Összesen 35 körüli lesz a résztvevő püspökök száma. Mellettük több mint százötven katolikus pap fog koncelebrálni, de tiszteletüket teszik a más felekezetek képviselői is, így Csűri István királyhágómelléki református püspök, Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök, Alexandru Tincu nyugalmazott ortodox esperes.

 

A nagy esemény nagy előkészületet igényel a szervezésben, területrendezésben is: július harmadikán reggel, az ünnepségek tervezett 12 óra 30 perces végéig és a tömeg elvonulásáig le lesz zárva a régiközpont körforgalma és a hozzá tartozó utcák, így a Láncos templomtól kezdődően a Stefan cel Mare utca, az Eötvös utca (Alexandru Ioan Cuza), a teljes Gheorghe Lazăr utca, valamint a Hám János Iskolaközpontig (a Poliklinikáig) a Str. 1 Decembrie 1918 utca.

A szervező Szatmári Római Katolikus Püspökség a városi és megyei hatóságokkal mindent megtesz annak érdekében, hogy a boldoggá avatás világra szóló eseménye a lehető legzökkenőmentesebben zajlódjon és mindenkinek életreszóló élményt nyújtson. A rendezvényen résztvevők konfortérzetét igyekszünk javítani a tíz vízosztó pont kihelyezésével, mobil WC-k kihelyezésével, valamint a LED kivetítőkkel, amelyek a szabadtéri oltár két oldalán, a tér két sarkában adnak képet a távolabb helyet kapó híveknek is.

Azok az idősek, betegek sem maradnak le a boldoggá avatásról, akik nem tudnak eljönni a régi központba, valamint azok a távoli országokban élők, akik nem tudnak július 3-ra elutazni, hiszen a Duna Televízió, valamint a Mária Rádió élőben közvetíti a teljes ünnepséget.

 

Mindezek után kérjük a sajtó képviselőit, hogy csatlakozzanak be a nagy eseménybe, vigyék hírül a világnak, hogy Scheffler Jánost július 3-án boldoggá avatják, és segítsenek, hogy az újságolvasók, rádióhallgatók, TV-nézők hiteles, jóindulatú tudósítást kapjanak a boldoggá avatással kapcsolatos minden történésről."

 


Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro