RO HU DE
Kategóriák
2024. április. 25.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Igehelyek:
Juhaim hallgatnak szavamra. Ismerem őket, és ők követnek engem. Jn 10,27-30

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Élet a hitben:
Értelem a szenvedésben
2010. 04. 11.     

Viktor Emil Frankl logoterápiás módszerének körvonalaival ismerkedhettek meg az önkéntes beteglátogatók, a Kórházpasztorációs Iroda által szervezett képzés hatodik találkozóján, április 9-10-én, az erdődhegyi közösségi házban.

 

A két napos képzési alkalom két előadóval várta a résztvevőket: péntek délután Dr. Csiszár Klára beszélt a „Krisztusi szeretet gyógyító erejéről", illetve a „Krónikus betegségben szenvedő emberek életértelméről és életcéljáról"; szombaton pedig Ft. Dr. Vik János a Frankl-i logoterápiából levezethető segítő beszélgetésből kiindulva, a konkrét technikákig vezette el a beteglátogatókat. Mindkét előadás alapvonala volt az értelem meglátása életünkben, annak minden történésében, így a nehézségek, a betegség közepette is.

 

Dr. Csiszár Klára előadásában fontosnak tartotta, hogy a beteglátogatók elé tükröt tartson, hiszen mint mondta: „Ahhoz, hogy a segítségemre szoruló ember kérdéseire válaszokat tudjak megfogalmazni, bizonyos kérdésekre előbb én magam is választ kell adjak, saját életemre vonatkozólag." Az értelemszerűség kapcsán elmondta: „Mindenkire vár egy bizonyos feladat, amelyik az övé lehet, amelyik az övé kell, hogy legyen, ami egyedül az ő számára van kigondolva a világban, ahol életre sem kelt volna, ha nem várnának rá ezek a feladatok. (...) Az életcélokat  az ember tűzi ki maga elé, és az, hogy milyen célokat jelöl ki magának, hogyan éri el azokat, olyan belső összetevőktől függ, mint a lelki indíttatás, vagy a jellem struktúrája. Az életértelem azonban kívülről helyeződik bele az egyén életébe. Ez az életértelem a megoldandó, az ígéretes, az előre kijelölt vezérsugár előttünk, mely egyszeri és megismételhetetlen személyes létünk legtökéletesebb kiteljesedéséig akar eljuttatni."

 

 

Csiszár Klára meglátásában, ha valóban vár ránk életértelem, akkor már kezdettől fogva ott feküdt a bölcsőnkben minden, amire ennek beteljesítéséhez szükségünk van. Ilyen értelemben pedig annak bizonyossága, hogy tervünket cselekedetre tudjuk-e váltani nem az egészségi állapotunktól függ, hanem attól, hogy terveink mennyire állnak összhangban a ránk szabott feladattal. A szenvedés ebben a meglátásban nem akadály, hanem eszköz a cél teljesítéséhez, ahogy Jézus Krisztus sem kerülte meg a szenvedést, hanem azt beteljesítve értelmet adott neki, hogy követendő példa legyen az emberiség számára, a boldogabb élethez.

 

Ft. Dr. Vik János előadásában is visszatérő elem volt a szenvedés értelmének a meglátása, amely a hit által, abban feloldódva valósulhat meg. Viktor Frankl életútjának felvázolása mellett, érintőket húzott munkásságához, és a logoterápia alappilléreinek bemutatásán túl konkrét javaslatokat tett a beteglátogatás menetére. Megpróbálta rávezetni a résztvevőket a segítő beszélgetés lebonyolításának módjára, melyben a hallgatás, az érdeklődő visszakérdezés, a kulcsszavak megragadása, a tükrözés, az életlehetőségek felmutatása lépésről-lépésre segíthetik a beteg konfliktusainak feloldását. Vik János három problémakört vázolt fel a konfliktusok lehetséges okaiként, és mindegyiket egy-egy esettanulmánnyal alá is támasztotta. A beteglátogatókat megkérte, hogy hozzanak példát saját tapasztalataikból, mutassák azt be, sőt mindenki előtt játsszák is el a helyzetet - a beteglátogatás menetét -, megoldásokat keresve a bemutatott problémára, az elhangzott előadásokból merítve.

 

A hatodik találkozó az elméleti megalapozás mellett hangsúlyt fektetett tehát a gyakorlatba történő átültetés lehetőségeinek felvázolására, így pedig a résztvevők képzésének ezuttal is fontos lépcsője volt.

 

 

Kapcsolódó hanganyagok:

Ft. Dr. Vik János előadása a Frankl-i logoterápiáról (1. rész). Elhangzott az önkéntes beteglátogatók képzésének hatodik találkozóján.


 

 

Ft. Dr. Vik János előadása a Frankl-i logoterápiáról (2. rész). Elhangzott az önkéntes beteglátogatók képzésének hatodik találkozóján.


 

 

Dr. Csiszár Klára előadása a „Krisztusi szeretet gyógyító erejéről". Elhangzott az önkéntes beteglátogatók képzésének hatodik találkozóján.


 

 


1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19      Play         Stop
Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro