RO HU DE
Kategóriák
2024. március. 28.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Élet a hitben:
Irgalmasságunk Isten irgalmasságának tükrében
2011. 03. 15.     

Az irgalmas szeretet krisztusi és emberi megvalósulási formáin elmélkedtek találkozójukon az egyházmegye önkéntes beteglátogatói.

 

Március 12-én a Szent János apostol és evangélista (Hildegárda) plébániára hívta a Szatmári Római Katolikus Püspökség Kórházpasztorációs Irodája az önkéntes beteglátogatókat, hogy együtt fejlődve építsék tovább a megkezdett egyházmegyei beteglátogatói munkát. A képzés tizenharmadik találkozásán Gáspár Annamária kórházpasztorációs referens köszöntötte a résztvevőket, amjd Ft. Veres Attila tartott egy nagyböjtre ráhangoló, felvezető elmélkedést.

 

A képzésnap előadója Gajdos Zsuzsa debreceni klinikai lelkigondozó volt, aki az irgalmas szeretet vonatkozásában beszélt a beteglátogatás kihívásairól. Meglátásában, az önkéntes beteglátogatás az irgalmas szeretet egyik megnyilvánulása, az irgalmasságnak pedig keresztény létünk minden megmozdulását át kell hatnia, hiszen maga Jézus szólított fel: „Legyetek hát irgalmasok, amint Atyátok is irgalmas." (Lk 6,36).

 

Előadásában kitért az irgalmasság testi és lelki cselekedeteire*, arra, hogyan jelennek meg ezek a szentírásban, majd rámutatott azokra a részekre, melyekben Jézus ad példát az irgalmasság cselekedeteinek megvalósításában. Szó volt így a feltámasztásokról, a gyógyításokról, de olyan csodatételekről is, amelyekkel kenyeret, bort, vagy épp élő vizet adott Jézus a rászorulóknak.

A nagyböjtben különösen fontosnak tartotta minderről beszélni, hiszen az átszellemülés, áldozathozatal és önmegtartóztatás lépcsői mellett az egymás felé történő odafordulás, a megbocsátás, kiengesztelődés és irgalmasság az, ami életünket az egyenes és Krisztus felé vezető úton megtartja.

Valós élethelyzetekkel és történetekkel mutatott rá a megbocsátáson túli cselekedetekre, az ellenségeinkért, vagy üldözőinkért elmondott ima fontosságára, az elesett, vagy bűnös ember felé kinyújtott kéz isteni jellegére. Ez az, amit meglátásában, az önkéntes beteglátogatók sohasem szabad megkerüljenek hivatásuk végzése során. Az irgalom ugyanis mindenki felé kiárad, egymástól sem szabad megtagadjuk: „Mikor várhatom, hogy az én Mennyei Atyám velem is irgalmas lesz? Csak akkor, ha én is irgalmas tudok lenni másokhoz."

Gajdos Zsuzsa előadásában emlékeztetett, többnyire nem a haláltól félünk, hanem a szenvedéstől, ami odavezet. Csak reméljük, hogy mellettünk is lesz majd valaki, aki, ha eljön az idő, megfogja a kezünket. Azok felé azonban, akik egyedül szenvednek a kórházakban, vagy otthon, a keresztény közösség kell, hogy segítő kezét kinyújtsa, és annak a közösségnek az önkéntes beteglátogatói, akik hivatásszerűen és a mindig aktuális helyzetre képzetten állhatnak mellette.

 

A beteglátogatók sem kell mást tegyenek, mint Isten irgalmát közvetítsék, amit talán legjobban a szentségekhez való hozzásegítésben valósítanak meg: „Jézus irgalmának általunk megtapasztalt lényegei a szentségek. Mi mást jelentenek a szentségek - a kereszteléstől a betegek szentségéig -, mint életünk egy-egy fontos pillanatában felénk árasztott isteni irgalom? Ettől szebb ajándékot az Úristen az embernek nem találhatott volna ki, mint, hogy mindig ad nekünk egy fogódzót, egy mankót, egy kapaszkodót a saját Golgotánkra vezető úton, hogy ne csússzunk vissza. Minden szentséggel Krisztus irgalmas szeretetébe tudunk kapaszkodni."

 

Az egyházmegyei önkéntes beteglátogatói kör legközelebb az áprilisi hónapban találkozik, amikor a petri idősek otthonának lakóit látogatják meg és viszik el nekik az evangélium örömét.

 

* Az irgalmasság testi cselekedetei:
1. az éhezőknek ételt adni,
2. a szomjazóknak italt adni,
3. a szegényeket ruházni,
4. az utasoknak szállást adni,
5. a betegeket és
6. a börtönben levőket látogatni,
7. a halottakat eltemetni.

Az irgalmasság lelki cselekedetei:
1. a bűnösöket meginteni,
2. a tudatlanokat tanítani,
3. a kételkedőknek jó tanácsot adni,
4. a szomorúakat vigasztalni,
5. a bántalmakat békével tűrni,
6. az ellenünk vétkezőknek megbocsátani,
7. az élőkért és holtakért imádkozni.

 

 


1  2  3  4  5  6  7  8  9  10      Play         Stop
Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro