RO HU DE
Kategóriák
2024. május. 19.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Igehelyek:
Szent Atyám, tartsd meg a te nevedben azokat, akiket nekem adtál. Jn 17,11b-19

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Élet a hitben:
Jubileumi ünnepségre készül a Hám János Iskolaközpont
2011. 04. 27.     

Fennállásának húsz éves évfordulóját ünnepli hamarosan a Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont.

 

Az évfordulót méltóképen igyekeznek megünnepelni, változatos programokkal, melyek a léleknek, az értelemnek szólnak, de sportnappal az ép testre is odafigyelnek. Jubileumi Évkönyvet adnak ki, melyben egykori diákok is megszólalnak, színvonalas előadásokat szerveznek, szentmisén vesznek közösen részt és gálaesten mutatják be a húsz év legemlékezetesebb produkcióit.

Az elmúlt húsz évről, az elért eredményekről és a jubileumi rendezvényekről Ádámkó István igazgatót kérdeztük.

 

Riporter: Mit jelent a húsz éves jubileum az iskola életében?

 

Ádámkó István: A huszadik - jubileumi - tanév mottójaként iskolaalapító püspökünk, - Reizer Pál - jelmondatát választottuk: „Krisztus szeretete sürget minket" (2 Kor 5,14)

Egy iskola történetében húsz esztendő nem nagy idő, de maga a jubileum egyrészt mérföldkő, számvetésre és köszönetnyilvánításra lehetőséget adó alkalom, másrészt kiváló lehetőség számunkra, hogy elmélyítsük küldetésünket.

Riporter: Milyen programokkal készülnek?

 

Ádámkó István: A jubileumi programunk lényegében ráépül az éves programunkra, munkatervünkre.

Már a tanévnyitó szentmisén fontosnak tartottam kihangsúlyozni: a közös ünneplés célja az, hogy, egyrészt erősítse tanárban, diákban, szülőben a közös küldetéstudatot és identitásunkat, a hétköznapok munkájában is tudjunk ünnepelni, másrészt pedig, hogy a szeretetszolgálat évében nyugodt, elmélyült felkészülést tegyen lehetővé.

Programjaink közül hármat emelnék ki: Az első, hogy 2011. május 6-án, 13 órakor iskolánk dísztermében kerül sor a Jubileumi Évkönyv bemutatójára.

A Jubileumi Évkönyvünket iskolánk alapító igazgatója, Dr. Bura László és egykori diákunk, Ft. Lapka József, püspöki titkár mutatják be. A jubileumi kiadvány hivatott arra, hogy tükörként tárja elénk iskolánk elmúlt húsz évének eseményeit, eredményeit. Kiadványunk összegzi mindazokat a célkitűzéseket, amelyek megvalósultak, és rávilágít azokra a feladatokra, amelyeket a jövőben kell elvégezni: a minőségen javítani, az elvárásoknak magasabb színvonalon megfelelni.

Aztán, május 7-én, szombaton iskolai sportnapot szervezünk.

Tizenegy órától az iskolai Sportnap keretében rendhagyó focimeccsre kerül sor, amelyen többek között iskolánk végzett és jelenlegi diákjai mérkőznek meg egymással. Akik szeretnének ezen részt venni és lehetőségük van játszani, kérjük, jelezzék szándékukat a secretarham@yahoo.com címen 2011. május 5-ig.  Természetesen tanár-szülő focimeccs is lesz és sok más érdekes sportprogram. A sportrendezvény helyszíne a strand melletti Ifjúsági Tábor lesz.

Jubileumi főrendezvényünk azonban a Hám János Napok. A megnyitó ünnepség 2011. május 13-án, pénteken reggel 9 órától a Dinu Lipatti Filharmóniában lesz. Múlt és jövő párbeszéde címmel, Dr. Csiszár Klára tart majd előadást. Ugyanakkor átadjuk diákjaink számára az évi okleveleket és a Pax-ösztöndíjakat. Tizennegyedikén, szombaton 9 órától ünnepi szentmisén veszünk részt a Székesegyházban. A legszentebb áldozatot Nm. Ft. Schönberger Jenő püspök mutatja be, a szentbeszédet pedig Ft. Holczinger Ferenc SJ, a Fényi Gyula Miskolci Jezsuita Gimnázium és Kollégium igazgatója mondja. Ugyancsak szombaton, a Hám János Napok keretében Jelenben a múltról és jövőről címmel interaktív beszélgetésre kerül sor Dr. Bura László, Ft. Néma Sándor, Ft. Reszler Mihály és Szalma István meghívott vendégek részvételével az iskolaközpont dísztermében. Délután öt órától gálaestet szervezünk a Dinu Lipatti Filharmóniában, melyen az elmúlt 20 év legemlékezetesebb produkcióit is be szeretnénk mutatni.

Fontosnak tartjuk tehát, hogy a közös ünneplésben részt vegyenek iskolánk végzett diákjai is.  A Hám János Napokra természetesen testvériskoláinkat is meghívtuk.

E mellet még sok más program és vetélkedő is lesz: ötpróba-játékos vetélkedő I-IV. osztályosok számára; műveltségi vetélkedő; családi zenei verseny; író-olvasó találkozó  - meghívott vendégünk Zágoni Balázs, a Barni-könyvek szerzője; „Példaképünk Scheffler János" címmel, vetélkedőt szervezünk az V-VIII. osztályosok számára.

Riporter: Milyen nevelési programok alakultak ki a húsz év során  a Hám János Iskolaközpontban?

 

Ádámkó István: Elhivatottsági iskola vagyunk, ilyen értelemben a legfontosabb nevelési dimenziónak a lelki életet tartjuk. A lelki élet az első fiúosztálytól kezdődően a legfontosabb volt, mert a legfőbb keresztény értékek Jézus életében mutatkoznak meg legteljesebben. Ezért a diákok elé példaként az ő személyét és az őt példamutatóan követő embereket kell állítani, a Jézussal való minél személyesebb találkozáson át. A iskola lelki programjait az iskola spirituálisa szervezi és irányítja: rendszeres heti közösségi szentmise, osztályonkénti lelkinap évente egyszer, gyónási, lelkibeszélgetési lehetőség, spiritualitás (lelkiségi) tantárgy, egész napos adventi szentségimádás és fakultatív zarándoklat. A lelki napok egy-egy hétvégét ölelnek fel. A spirituális atya péntek délutántól szombat délutánig együtt van az osztályokkal, s a diákok többnyire még egy napot töltenek az osztályfőnökük felügyeletében.

 

A Szeretetszolgálat programunkat Trepszker Erika tanárnő irányítja. Az iskola célkitűzése, hogy a diákja „másokért élő ember" legyen, azaz talentumait ne csak egyéni célok megvalósulására, hanem a társadalom, az emberi közösség jobbá-tételére használja, szolgálva ezzel saját maga és mások földi és égi boldogulását. Az iskola mindenkori X. osztályos évfolyamának diákjai (kb. 45 diák) évenként lehetőséget kapnak arra, hogy szabadidejükből félévenként meghatározott óraszámban (6 óra félévenként) részt vegyenek különböző szeretetszolgálati tevékenységekben. Ezek iskolán kívüli, illetve iskolán belüli tevékenységeket egyaránt jelentenek. Ebben a tanévben - Szeretszogálat Évében - minden osztályunk bekapcsolódott és tevékenyen részt vett a programban.

 

Egy másik közkedvelt nevelési programunk, amely az elemi osztályos diákjainkat szólítja meg az erdei iskola. Lényege, hogy egy iskolai hetet természet közelében töltsenek el a gyerekek, és így hatékonyan és élményszerűen tanuljanak. A didaktikai tevékenységek mellett természetjárás, hagyományőrző tevékenységek és kézműves foglalkozások is helyett kapnak. Segíti a gyerekek önállóságát, mert rendszerint ez az első alkalom, hogy a szülőktől tartósan távol vannak és nem a megszokott környezetben étkeznek, játszanak, alszanak. A hagyományos didaktikai kereteket átlépve itt nincsenek tanórák, hanem szabadabb légkörben, a gyermekek természetes kíváncsiságára és a tanulás örömére építve készítik elő a nevelők a foglalkozást. Fontos eleme a tanulásnak a megtapasztalás, a kipróbálás. A tananyagot nem a könyvben tekintik meg, hanem kézbe veszik az erdei növényeket, természetes anyagokból tárgyakat, játékokat készítenek. A legfontosabb szempont a tanulás mellett az együttlét, a közösség. Egymást segítve, egymásnak szolgálva (étkezéseknél) növekedik az elfogadás és a tolerancia, erősödik a gyerekek szociális készsége. Ennek a színhelye vagy a nagyszokondi Szent Ignác Lelkigyakorlatos Ház, vagy az erdődhegyi Helga Winter Közösségi Ház.

 

Iskolánk legújabb ilyen jellegű programja a Családi Életre Nevelés. 2008 nyarán fogalmazódott meg a gondolat, hogy egy olyan programot indítsunk útjára, amely a fiatalok családról és párkapcsolatról való gondolkodásmódját keresztény szellemben formálja. Fontos, hogy az iskola az életre készítsen fel, és ebben központi szerepe van a családnak. Megpróbál egy hiteles és keresztény alternatívát felmutatni a média által sugallt mintával szemben.

A program lényegi elgondolása, hogy főként személyiségformálással, interaktív beszélgetésekkel és összefoglaló, rendszerező információátadással a kortárscsoport önmagát formálja. Ehhez különböző csoportos játékokat használtunk fel, szakembereket, szülőket kértünk fel, akik keresztény szellemben tudnak beszélni a család, a párkapcsolat témájához kötődő orvosi, biológiai témákról. A program szimbóluma a fa, amelynek gyökere a fiatal születését, a törzse a jelenlegi életét, a lombja pedig a jövőbeni családját jelképezi. Ezeknek a szimbólumoknak a kibontására épül fel a program, amely havonkénti találkozókkal, de négy évet foglal magában. Ennek a programnak irányítója Lepedus István, az iskola Adsonatum Szülőegyesületének elnöke.

 

Riporter: Hogyan tekint vissza az első húsz esztendő eredményeire?

 

Ádámkó István: Az eltelt  húsz esztendő eredményes volt az iskola történetében. A kezdeti próbálkozások és az útkeresés időszaka után az iskola kialakította önálló tantestületét, mely később megfogalmazta az iskola küldetésnyilatkozatát. Ennek értelmében alappilléreink: a krisztusi értékrendszer, Hám János püspök öröksége, valamint a jezsuita nevelés hagyományai. Iskolánk a Püspöki Palota szárnyépületébe költözött, a diáklétszám a kezdetinek a háromszorosára, 625 főre növekedett. Elemi, általános és közéspiskolai osztályokkal rendelkezünk. Kollégiumunk és óvodánk külön épületekben működnek.

 

Közösséget építettünk, építünk folyamatosan. Az eltelt évek alatt nagy feladatot kaptak a nevelők, diákok és kedves szüleik egyaránt - amellyel komoly felelősség jár. Köszönet mindazoknak, akik először mertek álmodni óvódáról, elemi, általános iskolai és középiskolai osztályokról. Ezúton is köszönöm mindenkinek iskolánkért kifejtett, elkötelezett munkáját és segítségét! A mögöttünk hagyott húsz esztendőért, a munka, a szolgálat végzéséhez kapott erőért és kegyelemért hálát adunk Istennek, a leleményesség, a bátorság és a kitartás Szentlelkének.


Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro