RO HU DE
Kategóriák
2024. április. 16.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Igehelyek:
Nagy tömeg követte Jézust, mert látták a csodajeleket, amelyeket a betegeken végbevitt. Jn 6,1-15

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Élet a hitben:
Pedagógustalálkozó a gyermeknevelésről
2010. 05. 18.     

A kaplonyi pedagógustalálkozók sorának ötödik állomásaként, május 17-én este Ft. Dr. Vik János egyetemi adjunktus, a kolozsvári BBTE teológia karának tanára tartott előadást a kaplonyi Szent Imre Közösségi Házban, „Minden gyermek egy külön személyiség" címmel.

 

A Viktor Emil Frankl-i logoterápia és egzisztenciaanalízis gyermekneveléssel kapcsolatos ismereteit feltáró előadásában, Vik János a gyermek személyiségének autonóm jellegét hangsúlyozta. Mint mondta, a Frankl-i szemléletben a személy fogalma a szabadságtól elválaszthatatlan, szabad akarattal rendelkezik, ez által személyiséggé válik. Minden gyermek külön jellemmel rendelkezik, amihez hozzátartozik minden meghatározott és megváltozhatatlan jellemvonás. Jellemünkben benne van minden, amit kapunk, szabadságunk pedig hozzáad mindent a személyiséggé-váláshoz.

 

A Viktor Frankl-i meglátásban a nevelő feladata nem az, hogy a gyermek személyiségét kidolgozza, hanem, hogy megadja neki mindazokat az építőköveket, amelyekből aztán ő megalkothatja saját világát. Az ilyen nevelő nem fenyít, nem parancsol, hanem hiteles életmintákat mutat fel, amelyekből a gyermek meríthet és kialakíthatja az ő ismert világát.

Ft. Vik János kiemelte a sokszor elkövetett hibát: amikor a pedagógus úgy tekint egy gyermekre, mint a szülői nevelés produktumára és próbálja esetleg még jobb emberré nevelni. A feladatuk azonban nem ez, hiszen „a nevelés csak nevén nevezi a dolgokat" - mindazt, ami a felfedezéshez kell. Ebben az értelemben a gyermek nincs arra kényszerítve, hogy a szüleit teljes mértékben lemásolja - egy adott ponton el kell hagyja az ismert teret és a maga utját kell járja.

 

A hétfő esti előadás fontos mondanivalójaként, Ft. Dr. Vik János kiemelte a minden gyermekben jelen levő önalakítási potenciál ismeretének fontosságát. Ez a bennünk levő harmadik dimenzióból, a szellemi személyből fakad. Szabadság, aminél fogva alakíthatjuk is a saját életünket. Ezért nem a nevelés produktuma az ember, hiszen van benne egy önalakítási erőforrás, amely által olyan személyiséggé válik, aki kézbe tudja venni az életét. Ehhez azonban meg kell, hogy kapja a megfelelő segítséget, ami a nevelő hivatás által, annak igazi értelmeként jelentkezik. A nevelő, a szülő, a pedagógus nem a szó plasztikus értelmében formál, alakít, hanem arra segít, hogy a gyermek előbb vagy utóbb kézbe tudja venni a saját életét.

 

A kaplonyi ferences szerzetesek által szervezett pedagógus-találkozók idei második előadása jól illeszkedett az eddig kialakított koncepcióba, melyben a keresztény értékrendre épülő nevelés kihívásait gondolkodó, keresztény, értelmiségi megközelítésben igyekeznek felfedezni és megválaszolni.

Kapcsolódó hanganyag:

 

 

Ft. Vik János tartott előadást az ötödik kaplonyi pedagógus találkozón a Frankl-i logoterápia és egzisztenciaanalízis gyermekneveléssel kapcsolatos ismereteiről.


Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro