RO HU DE
Kategóriák
2024. április. 18.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Igehelyek:
Uram, te mindent tudsz, azt is tudod, hogy szeretlek! Jn 21,1-19

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Élet a hitben:
Szórvány - Ökumené - Kisebbség Koncepció
2010. 03. 11.     

Szórvány – Ökumené – Kisebbségek

„SZÖK”

Egyházmegyénkben a szórvány, az ökumenizmus és a kisebbségek jelenlevő valóságok. Jóllehet e három téma önmagában is megálló, külön terület, de sok közöttük az összefüggés és a kapcsolódás. Ezért az életbeültethetőség egyébb gyakorlati szempontjai miatt is együtt tárgyaljuk őket.

 

1.    Helyzetkép
-    A reformáció és az utóbbi évtizedekben lezajlott kivándorlás miatt az egyházmegyénk diaszpórának, szórványnak nevezhető, az itt élő lakosság mindössze 10%-a római katolikus.
-    A szórvány-közösségek lelkipásztori ellátása a papság felelőségére van bízva, mely a kihívások nyomán jelentkező feladatoknak egyre nehezebben tud megfelelni.
-    Egyházmegyénk területén több felekezet hívei élnek együtt. A kapcsolatok minősége és mennyisége változó. Befolyásolják őket nemzeti, nyelvi és a személyes viszonyulás szempontjai.
-    Gondot jelent a vegyes házasság, gyerekek keresztelése, prozelitizmus. A szekták részéről, erőszakosság, előítélet és türelmetlenség, az egyházi vezetők között a kapcsolat hiánya. Pozitív eredmény a helyi szinten működő (személyes) kapcsolatok, kezdeményezések sokasága.
-    Nemzetiségi szempontból is évszázadok óta tarka képet mutat egyházmegyénk valósága. A többségi magyar hívek mellett ott él az apadó számú német, a gyarapodó román és árván hagyott cigány kisebbség.
-    A német és a román kisebbség lelkipásztori ellátása átgondolt és megoldott. A roma kisebbség lelkigondozását általános a tanácstalanság, tétova viszonyulás jellemzi.


2. Kihívások, nehézségek:
-    A szórványgondozásban hiányzik a tudatosabb közösségépítés, a világiak bekapcsolása.
-    Az ökumenizmus tevékenységet még sok keserű történelmi tapasztalat, előítélet, politikai befolyás övezi, valamint felső szinten hiányzik az őszinte készség a párbeszéd és a krisztusi egység ápolására.
-    Történelmi sebek, félelem, bizalmatlanság, kisebbségi komplexus – nem tűntek el teljesen a kapcsolatokból.


3. Célok:
-    Szórványoknak olyan segítséget nyújtani, mely a tudatosabb, megmaradni képes közösségek kialakulását eredményezi. Alkalmas világiak bekapcsolása a munkába.
-    Ökumenizmus terén a párbeszéd, egymás értékének megismerése, együttműködése, közös imádság munkáltatja az egységet.
Kisebbségek esetén az elindult pozitív folyamatok folytatása, a kisebbségek híd szerepének tudatosítása, fel- és kihasználása az előítéletek és komplexusok kezelésére, valamint annak elismerése, hogy a cigányok is Isten gyermekei és a hitben testvéreink, akikkel szemben mint egyháznak kötelezettségeink vannak.

4.Tevékenységek
4.1    Szórvány:
- Szentségi pasztoráció aránylag jól szervezett és ellátott
- Sok szórványközösségnek van „testvére”
- Egyre több szórvány közösség vesz részt az esperességi és egyházmegyei szinten szervezett találkozókon
- Működik a szórványsegély


4.2. Ökumenzimus:
- Helyi szintű kezdeményezések sok helyen már régóta működnek: ökumenikus hét, búcsúk, találkozók, közös részvétel, különféle események
-  Az ökumenikus tevékenységet koordináló kinevezett pap motivált és elkezdte tevékenységét
- Már be-be kapcsolódnak a nemzeti és nemzetközi szinten szervezett találkozókba is


4.3. Kisebbségek:
-    A német és a román hívek pasztorális igényei lefedettek és egészséges  folyamatos módon kapcsolódnak be az egyházmegye életébe.
-    Papjaink közül sokan beszélnek a kisebbségek nyelvén, egyre nő a román nemzetiségű kispapok száma, az egyházmegyében működő szerzetesek is jórészt románul beszélnek.
-    A roma hívek ellátása legtöbb helyen a keresztelésből, temetésből áll, kevés helyen a plébános (és nyomában világi hívek) többletet is vállalnak: eskületétel, házszentelés, elsőáldozás.


5. Erőforrásaink:
Szórvány:

- általában megvan a személyzeti struktúra: egyházmegyei munkacsoport esperes, filiák,   testvérkapcsolatok, plébános, egyháztanács, templomgondozó.
-    Legtöbb helyen a szükséges épületekkel is rendelkeznek – az alapvető anyagi források is biztosítva vannak.
Ökumenizmus:
-    egyházmegyei munkacsoport, plébánosok, egyesületek, mozgalmak, kapcsolatok.
-    Szükséges anyagi források és eszközök megléte.
Kisebbségek:
- Egyházmegyei munkacsoport, képzett és alkalmas plébánosok, világiak, struktúrák, működő testvérkapcsolatok.
-    Meglévő ingatlan és pénzügyi háttér.


Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro