RO HU DE
Kategóriák
2024. március. 29.

Köszöntjük
nevű látogatóinkat.

Tematikus év:
Eseménynaptár
  
H K Sz Cs P Sz V
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Élet a hitben:
Tisztelni, elfogadni és szeretni egymást
2010. 03. 16.     

„Engedjük a múltat beszélni” mottóval szervezett megemlékezést a Német Demokrata Fórum Szatmár megyei szervezete, a szovjet deportálások 65. évfordulója alkalmából.


 

 

Alább a szentmisén elhangzott prédikáció szövegét közöljük:

„Főtiszteletű és Főtisztelendő atyák, Krisztusban szeretett Testvérek!

A krisztusi szeretet parancsa nem akarja térdre kényszeríteni az embert, mert azt szabadon kell elfogadni. A történelem sok-sok emberi és ördögi gonoszsága tanulságul kellene, hogy szolgáljon nekünk. Gyakran szokták mondani, régen sem volt másként, mint napjainkban. Igen, a rég megtörténteket nem tudjuk meg nem történtté tenni, de tanulni lehetne belőle. Ma már nem nehéz belátni, hogy vagy megtanuljuk tisztelni, elfogadni és szeretni egymást, vagy velünk együtt elpusztul a világ. A mai olvasmányok is erre figyelmeztetnek bennünket.

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel az ártatlanul üldözött Jeremiás próféta és a 65 évvel ezelőtti szovjet deportálás áldozatai között. „mint a bárányt, melyet áldozatra visznek” hajtották őket, marhavagonokban szállították, és kényszerítették áldozattá válni a jóvátétel jogosnak vélt leple alatt. „Pusztítsuk ki a fát gyökerestül, irtsuk ki őt az élők földjéről” s ha ezt nem is mondták ki, mégis ezt tették.

Szintén nem erőltetett a hasonlat az evangéliumban elhangzott Jézusi elfogatás és a deportáltak elhurcoltatása között sem. Krisztus Urunkat áldozatra szánják. Gyűlölet izzik környezete szívében, benne a béke honol, mert bűneinkért önként vállalja keresztjét. A deportáltak joggal vonakodhattak a szenvedéstől, de az ő sorsukat is a gonosz uralta, így áldozattá váltak ők is. Szomorú volt mindkét menet: a keresztút és a deportálás is.

Ha gondolatban visszamegyünk az időben, akkor nehéz szavakba foglalni a tengernyi szenvedést, amit elhurcolt testvéreink átéltek. Máról holnapra egy új helyen és embertelen körülmények között kellett élniük, illetve, ameddig élni engedték őket. És ezt az életet, mint Isten ajándékát ebben a körülményben is szeretniük és vigyázniuk kellett. Hogyan sikerült, akiknek sikerült? Hogyan sikerült keresztény hittel a megbocsátást, a krisztusi tanítást szívükben - még ha merész is a megfogalmazás - mégis örömmé gyúrniuk?

Mi, a XXI. század emberei annyira kötődünk környezetünkhöz, annyira befolyásolja örömünket az a szituáció, amiben élünk, hogy joggal kérdezhetjük: létezik minden körülménytől független öröm?

Szent Pál apostol adja meg ennek az örömnek a kulcsát, aki jómaga is bilincsek között fogalmazza meg ezt az örök érvényű igazságot: az Úrban, Krisztusban való öröm a mi erősségünk. Ez a sajátos felségterület, erőtér, ami vagy van, vagy nincs.

Hinni akarom, ha szabad ilyen merész hitem legyen, hogy akik a deportálás borzalmait átélték, sokszor talán öntudatlanul, de ilyen mégis-örömmel és hittel bíztak és szerettek – Krisztusban. Ez tette őket krisztusiakká, mert csak benne lehet így átélni és legyőzni a gonoszság hatalmát.
Hála Istennek, a visszatértek közül egyesek még ma is élnek, köztünk vannak, a múlt kálváriájának tanúiként. Bár a tanúk száma évről-évre fogy, tanúságuk örök. Nem könnyű embernek megmaradni az embertelenségben, és keresztényként megbocsátani, de Krisztusban lehetséges. Testvéreink ezt tették és teszik, amíg élnek. Áldottak ők és azok emléke is, akik már Istennél örök hazára leltek!

Kedves Testvérek! Ha van a mai napnak igazi üzenete a tiszteletadás és a kegyelet mellett, akkor ez az. Krisztusba vetett hittel a szenvedés öröm, és a megbocsátás is természetes. Rejtsük el szívünkbe ezt az örök érvényű igazságot.

Ámen.”

 


Szatmári Római Katolikus Püspökség, Episcopia Romano- Catolica, Str. 1 Decembrie 1918. Nr. 2. Satu Mare RO-440010 Romania
Tel/Fax: 0040-0261-714955 Tel: 0261-716451 RDS: 0361-809830; 0361-809831 Mobil: 004-0742070011 E-mail: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro